czwartek, 16 kwietnia 2020

Maseczki antywirusowe: jaki rodzaj wybrać?

Od dziś w Polsce obowiązuje przymus noszenia masek ochronnych poza domem. Oznacza to, że praktycznie każde wyjście oraz pobyt w pracy spędzimy z zakrytymi ustami oraz nosem. Warto dowiedzieć się, jak wybrać taki produkt i jakie rodzaje masek dostępne są na rynku. Przygotowaliśmy dla Ciebie kompendium wiedzy na ich temat i pomagamy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojej rodziny.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów masek. Zestawiliśmy je ze sobą, żebyś w jednym miejscu znalazł odpowiedzi na swoje pytania.

Wielokrotnie, w przypadku masek, pojawia się oznaczenie FFP. Co ono nam sygnalizuje? Wiele mikroorganizmów, czy aerozoli jest praktycznie niewidocznych. Dlatego filtrujące je produkty ochronne otrzymały specjalne oznaczenia, które zależą od klasy ochrony. Wyróżniamy tutaj:
FFP1: zatrzymuje do 80% cząstek w powietrzu do wielkości 0,6 μm
FFP2: zatrzymuje do 94% cząstek w powietrzu do wielkości 0,6 μm (amerykański standard N95)
FFP3: zatrzymuje do 99,95% cząstek w powietrzu do wielkości 0,6 μm (amerykański standard N99) 

Jednorazowe maseczki chirurgiczne

Lekarze i personel medyczny na co dzień używają właśnie tego rodzaju ochrony. Jednorazowe maseczki chirurgiczne typu II wykonane są z trzech warstw włókniny polipropylenowej. Co to  dla nas oznacza? Filtrację bakteryjną na poziome aż 98%.

Należy jednak pamiętać, że to maseczka jednorazowa. Stosuje się ją w ograniczonym czasie sięgającym od 40 do 60 minut. Pojawiają się głosy, że maseczkę należy wymienić na inną w sytuacji kiedy wystąpi mocne jej zaparowane. Wilgotna przestrzeń sprzyja bowiem namnażaniu się bakterii.

Wielorazowe maseczki bawełniane i neoprenowe

Do użytku dopuszczone są także wielorazowe maseczki wykonane z bawełny lub neoprenu. Takie same, jakimi wiele osób w Polsce wspiera szpitale. Bardzo istotne, aby wykorzystana tkanina była gruba (min. 2 warstwy) lub posiadała kieszonkę na wymienny filtr tudzież chusteczkę, którą za każdym razem po wejściu do domu wyrzucimy, a maskę zdezynfekujemy - najlepiej piorąc ją w pralce w temperaturze minimum 70 stopni. Duży wybór produktów wspierających ochronę zdrowia znajdziesz na domodi.pl.

Maseczki przeciwpyłowe N95 (FFP2)

Inaczej zwane także maskami antysmogowymi. Charakteryzują się tym, że są wyposażone w specjalny filtr, który filtruje do 95% zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Oddychanie w nich jest jednak utrudnione - wymaga więcej  wysiłku z uwagi na ich niską przepuszczalność.  

Maseczki wielokrotnego użytku - antywirusowe lub antybakteryjne FFP3

Ten mode zatrzymuje do 99% zanieczyszczeń w postaci drobnoustrojów czy  szkodliwych pyłów.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza